IQLANDIA - zajęcia badawcze w IQ PAKU w Libercu

IQLANDIA - zajęcia badawcze w IQ PAKU w Libercu 

 

30 listopada 2016 r. w ramach realizacji projektu „Mały badacz i odkrywca” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa, dzieci z MPP nr 2 w Bolesławcu i przedszkolaki z Materska Skola w Libercu miały okazję spotkać się, wspólnie bawić i wiele nauczyć.

Podczas wycieczki do iQLANDII polskie i czeskie przedszkolaki nie tylko doskonale bawiły się, ale poznały wiele ciekawostek ze świata nauki. Wiele zdobytych informacji przyda się im w przedszkolu, szkole, a także w życiu codziennym. Na własne oczy zobaczyły pokazy i eksperymenty ze świata nauki, których przeprowadzenie w placówce przedszkolnej nie jest możliwe, gdyż nie ma a to warunków, fachowców ani potrzebnego sprzętu. A poza tym wiele z prezentowanych doświadczeń można zobaczyć tylko w specjalistycznych laboratoriach.
Ponad 400 interaktywnych eksponatów przedszkolaki przetestowały na własnej skórze i zmysłach - wśród libereckiego TOP 5 jest robot humanoidalny Thespian, pojazd Mars Rover, kosmiczny trener, symulator trzęsienia ziemi i fontanna wodna.
W dziale poświęconym zmysłom dzieci mogły m.in. zbadać refleks i sprawdzić swoją wyobraźnię geometryczną - przestrzenną i płaską, analizując rozmaite złudzenia optyczne, tu mogły też zrozumieć zasadę działania kalejdoskopu i zgubić się w labiryncie luster. W dziale eksperymentów z wodą, zapoznały się z zasadą działania śruby Archimedesa, wieży ciśnień, pomp, kół młyńskich i zobaczyć jak woda unosi ciężkie kamienie i stworzyć wodne wiry. W dziale matematycznym, natomiast mogły mechanicznie udowodnić twierdzenie Pitagorasa, stworzyć rozmaite powierzchnie minimalne lub figury Lissajoux i poszukiwać dróg w licznych zręcznościowych i logicznych labiryntach. W dziale poświęcone anatomii, genetyce, astronomii i geologii mogły przekonać się m. in. z jaką prędkością porusza się dźwięk, odbyć podróż do czarnej dziury, przeżyć trzęsienie ziemi oraz na własne oczy zobaczyć... magnetyzm.