AKCJA MEN " DZIECI UCZĄ RODZICÓW"

Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło honorowym patronatem  ogólnopolską akcję edukacyjną pt.: "Dzieci uczą rodziców" , której koordynatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego .

Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas lekcji.

Każda lekcja będzie składać się z dwóch części: w pierwszej nauczyciele będą wprowadzać dzieci w tematykę zajęć, a w drugiej najmłodsi otrzymają zadanie do wykonania.

Dzieci są bardzo ciekawe świata, zadają mnóstwo ważnych i potrzebnych pytań. Dlatego też tematyka zajęć będzie bardzo szeroka. Dzieci dowiedzą się jak być bezpiecznym w szkole, w ruchu drogowym, korzystając z internetu czy podczas zimowego oraz wakacyjnego wypoczynku. Ekologia? Ważna sprawa! Dzieci poznają jak poprawnie segregować odpady oraz jak walczyć ze smogiem.

Historia? Każdy ją powinien znać. Droga Polski do niepodległości, symbole narodowe to coś, co najmłodsi będą znać.

Sport? Sport to zdrowie. Każdy przedszkolak i uczeń jak bezpiecznie ćwiczyć się dowie.

Lekcja 4. Kosmiczna przygoda

25 i 26 lutego, dzieci we wszystkich grupach wiekowych poznawały wszechświat. Obejrzały prezentację multimedialną, w trakcie poznały takie pojęcia jak: kosmos, droga mleczna, układ słoneczny, planety,astronauta.

Podczas tej lekcji dowiedziały się:

- jak nazywają się planety i w jakiej kolejności położone są od słońca

- kim był Mikołaj Kopernik

- kto był pierwszym Polakiem w kosmosie

- kto to jest Neil Armstrong

Zainspirowane ciekawą tematyką, dzieci wykonały wiele ciekawych prac plastycznych tj. :plakaty wszechświata, układ słoneczny, rysunki kosmitów, kolorowanki rakiet, rakiety. W salach powstały kąciki galaktyki. Wykonały również karty pracy, a niektóre zadania dzieci wykonały wspólnie z rodzicami w domu. Ze wszystkich prac powstała piękna wystawa na korytarzu przedszkola.

GR. " KRASNOLUDKI"

GR." SŁONECZKA"

GR. " ŻABKI"

Lekcja 3.

Temat:  Wirtualny świat

W dzisiejszym świecie kontakt z urządzeniami elektronicznymi tj. komputer, tablet, telefon jest oczywisty i nikogo już nie dziwi, że nawet małe dzieci po nie sięgają. Dzieci bardzo dobrze orientują się w świecie technologii. Dlatego ważne jest aby zdawały sobie sprawę z bardzo ważnych rzeczy takich jak zagrożenia w sieci. W tym celu obejrzały ciekawą prezentację.

Brak opisu.

Podczas tej lekcji:

- dzieci dowiedziały się co to jest internet

- jak bezpiecznie z niego korzystać

- poznały 5 zasad bezpieczeństwa w sieci:

*chroń swoją prywatność,

*mów, jeśli jest coś nie tak!,

*nie ufaj osobom poznanym w sieci!

*szanuj innych w sieci!

*korzystaj z umiarem z internetu!

- poznały niebezpieczeństwa, które czyhają w internecie

- zrozumiały jak ważne jest unikanie kontaktu z nieznajomymi

- dlaczego warto korzystać z internetu pod okiem rodziców.

Po obejrzeniu prezentacji, dzieci wypowiadały się w jaki sposób korzystają z internetu we własnych domach.

Następnie wykonały jedną kartę pracy , a drugą wykonają w domu. Będzie to dobra okazja aby zwrócić uwagę rodziców na istniejący problem.

Brak opisu.   Brak opisu.  Brak opisu.  Brak opisu.

Brak opisu.  Brak opisu.  Brak opisu.

Lekcja 2.

Temat:   MAGICZNY CZAS

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej oczekiwany okres przez dzieci. W przepięknej, świątecznej scenerii przy zapalonych choinkach ,dzieci obejrzały prezentację pt.: Magiczny czas".

Brak opisu.    Brak opisu.

Dzieci uczestnicząc w tej lekcji:

-poznały świąteczne tradycje

-dowiedziały się jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi

- czym jest magia świąt Bożego Narodzenia.

Na zakończenie wykonały pracę plastyczną i zaspiewały piosenkę pt." Choinka"

Brak opisu.  Brak opisu. Brak opisu.  Brak opisu.

Lekcja 1.

Temat: MŁODY PATRIOTA

W listopadzie przedszkolaki , jak co roku obchodziły  kolejną rocznicę ( 102) Odzyskania Niepodległości. Wzięły udział w pierwszej lekcji - Młody Patriota, w ramch projektu pt.: " Dzieci uczą rodziców"

Z wielką powagą obejrzały prezentację zatytułowaną "Młody Patriota".

W trakcie tej lekcji  dzieci poznały:

- symbole narodowe ( flaga, godło, hymn ).

- poznały  wiersz " Katechizm polskiego dziecka"

- dowiedziały się kim byli ojcowie polskiej niepodległości

( Józef Piłsucki,  Ignacy,Jan Paderewski, Wincenty Witos....)

- zrozumiały  na czym polega  patriotyzm.

Brak opisu.  Brak opisu.  Brak opisu.

Po obejrzeniu prezentacji dzieci przystąpiły do wykonanania pracy plastycznej.

Brak opisu.    Brak opisu.   Brak opisu.

Z powagą i dumą wspólnie odśpiewały Hymn Narodowy. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.