AKCJA MEN " DZIECI UCZĄ RODZICÓW"

Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło honorowym patronatem  ogólnopolską akcję edukacyjną pn. "Dzieci uczą rodziców" , której koordynatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego . Akcja  trwać będzie do końca roku szkolnego 2019/2020 .

Celem akcji jest wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji "Dzieci uczą rodziców".

W ramach akcji  przeprowadzane będą lekcje na tematy związane z bezpieczeństwem (w szkole/przedszkolu, na drodze, podczas zimowego i letniego wypoczynku, w internecie), ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią. Każda lekcja będzie się składać z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wykorzystując otrzymane materiały i wiedzę własną wprowadzą dzieci w tematykę zajęć. Zaś w drugiej dzieci będą miały do wykonania zadanie przygotowane przez organizatora. Czasami będzie to pokolorowanie obrazka, prosta łamigłówka czy rebus. Następnie dzieci zabiorą obrazek do domu i pokazując rodzicom, zachęcą ich do rozmowy na temat poruszony podczas lekcji w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców".

Lekcja 5.

Temat: Wyjatkowa pszczoła

06 marca , grupy starsze uczestniczyły w zajęciach na temat:  "Wyjątkowa pszczoła".

Podczas tej lekcji , przedszkolaki dowiedziały się czym jest pszczoła i jaki jest jej wpływ na życie człowieka. Poznały również życie pszczół i ich pracę. Dzieci jednoznacznie stwerdziły, że pszczoły są bardzo pożyteczne i bez ich udziału nie byłoby kwiatów, owoców, warzyw itp. Chętnie wysłuchały wiersza pt; " Zmartwienie pszczoły" i uznały , że należy zrobić wszystko aby stworzyć środowisko przyjazne pszczołom ( nie wypalać traw, nie robić oprysków w pobliżu pasiek, łąk i lasów, zostawiać pojemniki z wodą w okresie wysokich temperatur, sadzić rośliny miododajne..)Na zakończenie wszyscy pokolorowali kolorowankę „ Wyjątkowa pszczoła", którą zabrały do domu..

Lekcja 4.

Temat: Młody ekolog.

13 lutego 2020 r. w grupach starszych odbyły się zajęcia na temat : „ Młody ekolog”.

Dzieci w oparciu o literaturę – bajka dla dzieci „ Jak jelonek uczył segregować śmieci”, utrwaliły sobie wiadomości na temat segregacji, przypomniały kolory pojemników i ich przeznaczenie. Miały też okazję wykazać się w praktycznym działaniu. Dowiedziały się co to jest „recycling „. Szukały również wyjaśnienia słowa „ smog”.  Wspólnie stworzyliśmy mapę pomysłów, która dała nam odpowiedź . Pracując metodą „Burza mózgów” , dzieci zastanawiały jak należy walczyć ze smogiem aby łatwiej było nam żyć. W dalszej części zajęć przedszkolaki obejrzały prezentację, która przybliżyła dzieciom poruszane zagadnienia oraz pokazała im  czym  jest ekologia i jak możemy dbać o środowisko. Była to już 4 lekcja tego projektu. Na zakończenie wszyscy pokolorowali kolorowankę „ Młody ekolog”.

Lekcja 3.

Temat: Bezpieczne ferie

13 stycznia 2020 r. dzieci z grupy " Żabki", "Jeżyki" i " Motylki" uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych  " Bezpieczne ferie" w ramach akcji " Dzieci uczą rodziców". Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą na temat zagrożeń i bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu, lodzie a także w domu. Zwrócona została uwaga dzieci na zagrożenia płynące z sieci komputerowej ( znajomość z osobą obcą, oddalanie się z nią, podawanie swojego imienia i nazwiska). Wszystkie dzieci wiedzą, jak ważne jest noszenie odblasków aby czuć się bezpiecznym i widocznym na drodze. W trakcie prezentacji multimedialnej dzieci poznały dziewięć zasad bezpieczeństwa.

Lekcja 2.

Temat:  Pomocne Serce

Dzieci uczestnicząc w tej lekcji, dowiedziały się:

-czym jest pomaganie

-dlaczego trzeba pomagać

-jak ważne jest dzielenie się z potrzebującymi

- czym jest magia świąt Bożego Narodzenia

Lekcja 1.

Temat:  Niepodległa Polska

8 listopada przedszkolaki uczciły 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Starszaki w pięknym pokazie pantomimy " Pisk orła białego", przybliżyły wszystkim wydarzenia sprzed wielu lat, drogę do odzyskania wolności. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Pokazały, że nie obce są im symbole narodowe: flaga, godło, hymn. Wspaniale pokazały przynależność do narodu polskiego, nazywając się Polką i Polakiem, a kraj w którym mieszkają swoją ojczyzną. Z powagą i dumą wspólnie odśpiewały Hymn Narodowy. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.